КрНУ

Інформаційний портал – Коледжу Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського!

Чи затримка з придбанням нової квартири скасовує право на житлову допомогу?

Ви продаєте квартиру і плануєте використати виручку від продажу на покупку нової? Теоретично ця кваліфікація дозволяє скористатися т.зв надання житлової допомоги та, як наслідок, уникнення сплати податку на прибуток. Однак іноді з незалежних від нас причин плани щодо своєчасного отримання нової квартири можуть бути зірвані, що призводить до необхідності сплати ПДФО. В чому проблема? Чи можна захиститися від такої ситуації?

На цьому етапі нагадаємо на прикладі механізму надання житлової допомоги: платник податків продав житловий будинок 1 червня 21 року на суму 0,5 млн злотих, тому він зобов’язаний сплатити ПДФО у розмірі злотих 95 000,00 не пізніше 30, 22 квітня. Кошти, отримані разом з накопиченою економією, були спрямовані 1, 22 червня на придбання нової квартири за 1 млн. Злотих, що підтверджується підписаним нотаріальним актом. Платник податків не зобов’язаний сплачувати ПДФО, оскільки до закінчення встановленого законом терміну 3 роки він витратив дохід, отриманий від продажу нерухомості, на власне житло.

Тому регулювання цілеспрямовано дуже просте – якщо ви досягаєте доходу від продажу нерухомості та витрачаєте його на власне житло не пізніше ніж через три роки після закінчення податкового року, у якому відбувся продаж, у вас немає сплатити ПДФО. Однак проблема виникає, коли ми маємо затримку у підписанні нотаріального акту, що документує купівлю нової квартири, як показано в наведеному нижче прикладі:

Платник податків продав житловий будинок 06.01.21, потім 01.07.21 уклав договір забудовника на купівлю нової квартири і 08.01.21 здійснив платіж банківським переказом. Згідно з умовами договору, передача квартири була запланована на 01.10.24 р., А підписання нотаріального акту про передачу права власності платнику податків на 11.01.24 р. Через фінансові проблеми забудовника, квартира була здана 24.01.24, а нотаріальний акт підписано 15.01.25

У цьому випадку слід зазначити, що, незважаючи на те, що сплив 3 роки з моменту продажу квартири, договір про купівлю нової квартири був сплачений забудовнику вчасно за цю покупку, а сама квартира була здана до 31 /12/24, він не має права скористатися житловою допомогою.

Вищезазначене випливає з того факту, що термін “витрати”, використаний у змісті положення, що регулює житлову допомогу (нагадаємо – ст. 21 (1) (131) Закону про захист прав споживачів), у зв’язку зі ст. . 21 (25a) UoPIT розуміють “придбання власності”, яке в контексті нерухомості, а отже, ст. 158 Цивільного кодексу означає передачу права власності на нерухоме майно у формі нотаріального акту (відсутність нотаріального акту анулює дію відповідно до пункту 2 статті 73 Цивільного кодексу).

Як було представлено, витрачання коштів від продажу “старої” нерухомості на придбання “нової” нерухомості означає укладення договору у формі нотаріального акту протягом встановленого законом трирічного періоду, починаючи з кінець року, в якому відбувся продаж. Затримка у даті підписання цього акта, навіть якщо це спричинено без участі або вини платника податків, є чинником, що перешкоджає використанню житлової допомоги.

Отже, слід звернути увагу на серйозну проблему, яка може вплинути на платника податків, який не знає про масштаби представленої загрози. У наведеному прикладі майже через 4 роки після продажу квартири виявляється, що вам все одно доведеться платити податок, до якого ви просто не можете бути фінансово підготовлені. Тож що робити, щоб захистити себе від такої ситуації?

Найпростіший спосіб уникнути пастки, що випливає з положень про житлове полегшення, – це ввести положення до договору забудовника, що накладає на забудовника договірне стягнення за затримку підписання нотаріального акту (у розмірі мінімальної суми ПДФО, що платник податків повинен сплатити за свою провину), хоча практика, що використовується у галузі розвитку, суттєво обмежує такі положення, подання позову без явних додаткових положень слід вважати практично неможливим.

Якщо переговори з забудовником щодо безпеки покупця неефективні, варто подумати про купівлю нової квартири на вторинному ринку або квартири у вже збудованому багатоквартирному будинку, що, як правило, запобігає “затримці” підписавши нотаріальний акт.

З іншого боку, для тих, хто з вини забудовника втратив право застосовувати житлову допомогу та не забезпечив додаткові договірні штрафи, є можливість звернутися до податкової з проханням про дозвіл повний або частковий податок, або більш імовірно з точки зору ефективності, заяви про розповсюдження зобов’язання в розстрочку.